Панчишина Світлана Станіславівна

Кіровоградський міський нотаріальний округ
notar.svitlana683@gmail.com
(0522) 22-29-51
(0522) 32-04-35
(050) 52-69-744
Графік роботи:
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
8:00 - 15:00 9:00 - 17:00
без перерви
місто Кропивницький (Кіровоград),
вул. Дворцова,
буд. 71/40, кв. 8
Парковка для
клієнтів
Безкоштовний
WiFi інтернет
Свіжа і чиста
вода
Зручні меблі для
очікування
Комфортний
клімат приміщень
Гаряча кава
для Вас
Статті - ГРОШІ У ПОЗИКУ
2017-03-12 13:32:37

  Багато хто з людей позичає кошти своїм друзям, знайомим, родичам з домовленістю, що ці особи повернуть свій борг через певний проміжок часу. Але як практика показує, що більшість з таких угод не виконуються взагалі або частково. І так настає проблема у добросовісних позичальників, як повернути свої кошти.

  В даному питанні ми радимо підійти до цього досить серйозно та відповідально, а ще краще залучити нотаріуса, який вам допоможе в укладенні договору позики, а також проконсультує, які можуть виникнути ризики та як діяти, якщо боржник відмовляється повертати вам кошти.

  За договором позики одна сторона (позикодавець) передає у власність другій стороні (позичальникові) грошові кошти або інші речі, визначені родовими ознаками, а позичальник зобов’язується повернути позикодавцеві таку ж суму грошових коштів (суму позики) або таку ж кількість речей того ж роду та такої ж якості.

  При укладенні договору позики (розписки) обов’язково прописуються наступні умови:

- має бути чітко зазначена особа, яка передає та отримує грошові кошти, а також зазначені їх паспортні дані;

- також має бути вказана сума, яку позичальник отримує (вказана цифрами та прописними буквами), якщо кошти в іноземній валюті, має бути зафіксовано за яким курсом буде повертатись борг;

- також має бути передбачений кінцевий термін повернення отриманих коштів, або визначено періоди/графіки для повернення частками;

- у разі, якщо кошти передаються під відсотки - має бути передбачена ставка, під яку отримуються кошти;

- після підписання договору позичальник підписує заяву про підтвердження факту одержання вказаної суми в договорі позики;

- при передачі в якості забезпечення договору позики рухомого/нерухомого майна, оформлюється договір іпотеки/застави, який в обов’язковому порядку має посвідчуватись нотаріусом.

  Згідно ст. 526 ЦК України, зобов’язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог – відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

  Крім того, чинним законодавством встановлено додаткову компенсацію у відповідності до ч. 2 ст. 625 ЦК України, «боржник, який прострочив виконання грошового зобов’язання, на вимогу кредитора зобов’язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший процент не встановлений договором або законом». А тому від суми боргу ви маєте право вимагати ще додатково 3 % річних за прострочення виконання зобов’язання, а також індекс інфляції.

 Факт одержання повернутої позики підтверджується розпискою про одержання виконання зобов’язання в повному обсязі, а саме-заявою Позикодавця або особи, яка уповноважена на це Позикодавцем нотаріально посвідченою довіреністю, справжність підпису на якій засвідчується нотаріально; без цієї заяви (розписки) борг вважається таким, що не повернутий. 

  Після повного розрахунку Позикодавець повинен передати Позичальнику борговий документ - цей договір позики. У разі неможливості повернення боргового документа Позикодавець повинен вказати про це у вищеназваній заяві (розписці), що відповідає вимогам ст.545 Цивільного кодексу України.

    При неповерненні позики в установлені у цьому договорі позики строки чи до встановленого терміну, Позикодавець вправі пред’явити цей договір позики до стягнення в примусовому порядку у строки, передбачені чинним законодавством України. Звернення стягнення здійснюється за рішенням суду або на підставі виконавчого напису нотаріуса.

  На укладення договору позики грошей, крім паспорта, ідентифікаційного номера позикодавця та позичальника, необхідна також згода дружини/чоловіка позикодавця та позичальника на передачу/отримання в позику грошових коштів та укладання цього договору позики, їх паспорт, код, свідоцтво про шлюб та особиста присутність на підписанні договору у нотаріуса (у випадку, якщо таку згоду не оформлено у нотаріуса раніше - до підписання договору позики), оскільки тут виникає режим спільної власності подружжя на грошові кошти.

  Одностороння відмова від виконання зобов’язань за договором позики не допускається. За згодою сторін зміни та доповнення до договору вносяться шляхом укладення додаткового договору, посвідченого нотаріально. Таким же шляхом договір позики може бути розірвано. За відсутності домовленості (згоди) питання вирішуються у судовому порядку. 


Панчишина Світлана Станіславівна

Кіровоградський міський нотаріальний округ
notar.svitlana683@gmail.com
(0522) 22-29-51
(0522) 32-04-35
(050) 52-69-744
Графік роботи:
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
8:00 - 15:00 9:00 - 17:00
без перерви
місто Кропивницький (Кіровоград),
вул. Дворцова,
буд. 71/40, кв. 8