без перерви
вул. Дворцова,
буд. 71/40, кв. 8
Оформлення угоди з нерухомістю вимагає обов’язкового нотаріального засвідчення. По-перше, цілий ряд угод без нотаріального завірення вважатиметься недійсним, а по-друге - це знижує всі можливі ризики власника житла.Розглянемо основні “постулати”, які необхідно знати кожному потенційному покупцеві або продавцеві нерухомості.
Згідно з чинним законодавством, нотаріус при посвідченні угоди з нерухомістю досконально перевіряє подані документи на предмет їх законності, достовірності та правильності оформлення. А також в обов’язковому порядку перевіряє:
- Чи має право особа, що продає свою нерухомість, продавати її, правомочний він здійснити цю операцію;
- Наявність і достовірність всіх необхідних документів для здійснення угоди;
- При необхідності запитує в обох сторін інші відсутні документи.
Не забути документи!
Збираючись в нотаріальну контору, необхідно мати при собі повний пакет документів.Відповідно до Порядre вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 22 лютого 2012 року за № 296/5, для оформлення операцій з відчуження об’єктів нерухомості (купівля-продаж, міна, дарування, довічне утримання і т. д.) необхідна наявність наступних документів:
- паспорт або інший документ, що засвідчує особу учасника угоди;
- правовстановлюючий документ, тобто документ, який підтверджує право власності на нерухоме майно;
- архівну довідку, видану БТІ на відчужуваний об’єкт нерухомості (в разі необхідності);
- у встановлених законом випадках - висновок експерта про оціночну (ринкову) вартість нерухомрого майна;
- письмова згода другого з подружжя на відчуження об’єкта нерухомості, якщо він був придбаний подружжям під час шлюбу;
- дозвіл органу опіки та піклування, якщо власником або одним з співвласників об’єкта нерухомості є малолітній, неповнолітній, недієздатний чи обмежено дієздатний;
- довіреність, якщо угода укладається не особисто власником нерухомості, а його представником;
- довідка з ЖЕКу (форма №3).
Обов’язкове посвідчення та реєстрація!
Існує цілий ряд випадків, коли оформити угоду без допомоги нотаріуса не вийде. Вона просто не матиме юридичної сили і може бути оскаржена в суді в будь-який момент. Відповідно до чинного законодавства, обов’язковому нотаріальному посвідченню підлягають договори про відчуження (купівля-продаж, міна, дарування, довічне утримання) житлового будинку, квартири, іншого нерухомого майна. Недотримання обов’язкової нотаріальної форми угоди тягне за собою недійсність такого правочину.Кожна зі сторін у такому випадку зобов’язана повернути своєму контрагенту все одержане за угодою, а якщо повернення в натурі неможливе – відшкодувати вартість у грошах.
Крім того, необхідно пам’ятати про обов’язкову державну реєстрацію майна. Придбану нерухомість власник повинен в установленому порядку зареєструвати. Державна реєстрація об’єктів нерухомого майна здійснюється нотаріусом в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, відразу ж після вчинення нотаріальної дії, на підставі відповідних правовстановлюючих документів за рахунок власника нерухомого майна.
До об’єктів нерухомого майна, що підлягає обов’язковій державній реєстрації, відносяться:
- земельні ділянки;
- об’єкти нерухомого майна, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких неможливе без їх знецінення та зміни призначення, а саме: підприємства як єдині майнові комплекси, житлові будинки, будівлі, споруди, а також їх окремі частини, квартири, житлові та нежитлові приміщення.
Важливо! Державній реєстрації підлягають об’єкти, які закінчені будівництвом і прийняті в експлуатацію незалежно від форм власності та відомчого підпорядкування.
Не підлягають державній реєстрації речові права та їх обтяження на корисні копалини, рослини, а також на малі архітектурні форми, тимчасові, некапітальні споруди, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких можливе без їх знецінення та зміни призначення, а також окремо на споруди, що є приналежністю головної речі, або складовою частиною речі, зокрема на магістральні та промислові трубопроводи (у тому числі газорозподільні мережі), автомобільні дороги, електричні мережі, магістральні теплові мережі, мережі зв’язку, залізничні колії.