Панчишина Світлана Станіславівна

Кіровоградський міський нотаріальний округ
notar.svitlana683@gmail.com
(0522) 22-29-51
(0522) 32-04-35
(050) 52-69-744
Графік роботи:
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
8:00 - 15:00 9:00 - 17:00
без перерви
місто Кропивницький (Кіровоград),
вул. Дворцова,
буд. 71/40, кв. 8
Парковка для
клієнтів
Безкоштовний
WiFi інтернет
Свіжа і чиста
вода
Зручні меблі для
очікування
Комфортний
клімат приміщень
Гаряча кава
для Вас
Статті - Оформлення спадщини ПЕРЕСЕЛЕНЦЯМИ окупованих територій України
2018-10-31 11:08:54

 До початку  окупації   частини  території  України, питання про оформлення спадщини  було стабільним та врегульоване  діючим законодавством України. На теперішній час, внаслідок загостреного збройного конфлікту в зоні АТО та окупацією території АРК оформити спадщину, якщо спадкодавець проживав в зоні АТО або Криму неможливо в звичному порядку. Українські нотаріуси, суди, державні органи влади України на окупованих територіях не працюють, всі документи, видані не уповноваженими органами влади, не мають юридичної сили в Україні.

 З метою врегулювання виниклого питання, Верховною Радою України були прийняті законодавчі акти, згідно яких встановлено, у разі якщо останнім місцем проживання спадкодавця (померлого) була тимчасово окупована територія, спадкоємець має право звертатись з заявою про прийняття спадщини в будь-якому місті на території України (вільній від окупації), до державного, приватного нотаріуса, або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування.   

  Якщо місце проживання спадкодавця невідоме, а нерухоме майно або основна його частина, у разі відсутності нерухомого майна - основна частина рухомого майна знаходиться на тимчасово окупованій території України,  місцем відкриття спадщини є місце подання першої заяви.  

 Тобто  спадкоємець, має право звертатись з заявою про прийняття спадщини в будь-якому місті на території України (вільній від окупації), до державного, приватного нотаріуса, або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування. 

  Процедура вступу в права спадкоємця передбачає перш за все це збір всіх необхідні документів для оформлення спадщини (свідоцтво про смерть, паспорт, ідентифікаційний код, документи, які посвідчують спорідненість, документи на транспортні засоби, правовстановлюючі документи на нерухомість найчастіше перебувають у зоні АТО та інші). Одним з основних документів є свідоцтво про смерть спадкодавця.

 У випадку, якщо спадкодавець проживав на території непідконтрольній Україні, то всі видані документи на даній території є недійсними. Для видачі свідоцтва про смерть необхідно подати до органів реєстрації актів цивільного стану на території України довідку з медичної установи про смерть спадкодавця на території АТО.  

 В подальшому, спадкоємець має звернутись з заявою про прийняття спадщини до будь-якого нотаріуса на території України (наприклад, за місцем свого перебування чи фактичного проживання), що передбачено законодавством. Важливо пам’ятати про шестимісячний термін для подачі заяви, якщо протягом 6 місяців від дня смерті спадкодавця не встигнути подати заяву про прийняття спадщини, то вирішувати питання доведеться в судовому порядку.

  Досить поширеною проблемою є, коли до відключення реєстрів на території АТО деякі спадкоємці встигли подати заяви про прийняття спадщини нотаріусу. Відповідно діє правило, згідно з яким лише нотаріус, який відкрив спадкову справу, має право видавати свідоцтво про право на спадщину. Проте спадкоємець має право звернутись до суду з позовною заявою про встановлення про факту прийняття спадщини.

  Після спливу 6 місяців від дня смерті спадкоємці повинні для отримання свідоцтва про прийняття спадщини подати нотаріусу заяву про видачу свідоцтва про право на спадщину разом з документами, що підтверджують право власності померлого на певне майно.

  Однак, саме прийняття законодавчих актів не усуває усіх проблем і на сьогодні законодавцем не визначене  питання стосовно спадкодавця, останнім місцем проживання якого була вільна територія України, але нерухоме майно, рухоме майно, залишилось на тимчасово окупованій території України.

  На жаль, неможливо передбачити кожен випадок в умовах воєнних дій та окупації. Однак процес адаптації умов законодавства до реальних подій відбувається, що є позитивним.

 Тому ще раз радимо: звертайтесь до фахівців! Оформлення спадщини іноді виявляється не таким простим. Іноді поради сусідів, знайомих, в яких, на вашу думку, була така ж сама ситуація,   можуть лише зашкодити.  В той же час консультації у нотаріусів, як правило, безкоштовні, а на деякі питання можна  отримати відповіді за телефоном. Хоча, найбільш змістовна консультація - на прийомі у нотаріуса та з документами.


Панчишина Світлана Станіславівна

Кіровоградський міський нотаріальний округ
notar.svitlana683@gmail.com
(0522) 22-29-51
(0522) 32-04-35
(050) 52-69-744
Графік роботи:
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
8:00 - 15:00 9:00 - 17:00
без перерви
місто Кропивницький (Кіровоград),
вул. Дворцова,
буд. 71/40, кв. 8