Панчишина Світлана Станіславівна

Кіровоградський міський нотаріальний округ
notar.svitlana683@gmail.com
(0522) 22-29-51
(0522) 32-04-35
(050) 52-69-744
Графік роботи:
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
8:00 - 15:00 9:00 - 17:00
без перерви
місто Кропивницький (Кіровоград),
вул. Дворцова,
буд. 71/40, кв. 8
Парковка для
клієнтів
Безкоштовний
WiFi інтернет
Свіжа і чиста
вода
Зручні меблі для
очікування
Комфортний
клімат приміщень
Гаряча кава
для Вас
відчуження частки в статутному капіталі

  З питанням продажу або купівлі бізнесу рано чи пізно стикається практично кожен господарюючий суб’єкт.

 Нагадаємо, що корпоративні права - це право власності на статутний фонд (капітал) юридичної особи або його частку (пай), включаючи права на управління, отримання відповідної частки прибутку такої юридичної особи, а також активів у разі її ліквідації відповідно до чинного законодавства, незалежно від того, чи створена така юридична особа у формі господарського товариства, підприємства, заснованого на власності однієї юридичної або фізичної особи, або в інших організаційно-правових формах.

  Стаття 116 Цивільного кодексу України передбачає право учасника господарського товариства здійснити відчуження належної йому частки у статутному (складеному) капіталі товариства, цінних паперів, що засвідчують участь у товаристві, у порядку, встановленому законом. Під відчуженням частки слід розуміти передачу корпоративних прав та обов'язків іншим учасникам або третім особам, що здійснюється шляхом укладення відповідного договору купівлі-продажу, міни, дарування, який за домовленістю сторін, може бути посвідчено нотаріально, що вберігає від неочікуваних претензій на корпоративні права в майбутньому, особливо якщо контрагентами за договором, є особи, що не мають стовідсоткової довіри.

   Відчуження учасником господарського товариства своєї частки (її частини) третім особам допускається, якщо інше не встановлено статутом товариства. Учасники товариства користуються переважним правом купівлі частки (її частини) учасника пропорційно до розмірів своїх часток, якщо статутом товариства чи домовленістю між учасниками не встановлений інший порядок здійснення цього права. Особливості та порядок відчуження частки у статутному капіталі залежить від виду господарського товариства. Слід врахувати, що при відчуженні частки змінюється тільки склад учасників товариства, а розмір власного капіталу товариства залишається таким самим.

  Акціонери публічного акціонерного товариства можуть відчужувати належні їм акції без згоди інших акціонерів товариства. У свою чергу, статутом приватного акціонерного товариства може бути передбачено переважне право його акціонерів на придбання акцій цього товариства, що пропонуються їх власником до відчуження третій особі. 

 

Перелік необхідних документів для посвідчення договору про відчуження корпоративних прав:

1. Статут юридичної особи.

2. Свідоцтво про реєстрацію юридичної особи/Виписка з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

3. Оригінал свідоцтва про сплату внеску, виданого Товариством/Підприємством, на частку статутного капіталу, що відчужується, або якщо вклад внесено не повністю, подається довідка про суму внесеного вкладу та процентне визначення.

4. Паспорта (перевірити наявність вклеєних фото при досягненні 25 і 45 років), ідентифікаційні номери сторін.

5. Якщо відчужувач в шлюбі і майно є об’єктом спільної сумісної власності подружжя, то потрібна згода на відчуження від дружини чи чоловіка (тобто потрібні паспорт і код дружини/чоловіка, свідоцтво про шлюб, а також присутність дружини/чоловіка для підписання цієї згоди у нотаріуса, або надати нотаріально посвідчену заяву про згоду на відчуження).

6. Якщо покупець в шлюбі і частка в статутному капіталі купується за спільні кошти подружжя, то потрібна згода на купівлю від дружини чи чоловіка (тобто потрібні паспорт і код дружини/чоловіка, свідоцтво про шлюб, а також присутність дружини/чоловіка для підписання цієї згоди у нотаріуса, або надати нотаріально посвідчену заяву про згоду на купівлю) - при даруванні така згода не потрібна.

7. Заяви згоди від інших співвласників Товариства/Підприємства про відмову від переважного права придбання частки (її частини), якщо вона відчужується третій особі (не учаснику), або докази повідомлення їх про намір відчужити частку.

8. Якщо стороною/сторонами є юридична особа, то потрібно: Свідоцтво про реєстрацію. юридичної особи/Виписка з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, Статут, Протокол загальних зборів про продаж або купівлю, Протокол загальних зборів та наказ про призначення на посаду керівника, паспорт керівника юридичної особи.

  Якщо власником корпоративних прав є фізична особа, додатково, своєю заявою, справжність підпису на якій засвідчується нотаріально, вона повідомляє загальні збори Товариства про свій вихід зі складу засновників (учасників) та передачу своїх прав іншій особі. Така заява є підставою для прийняття загальними зборами рішення про виключення учасника з Товариства, проведення відповідних виплат і внесення змін до установчих документів.

   Відчуження частки або частини частки в статутному капіталі має наслідком зміну засновника, що відповідно до законодавства потребує державної реєстрації змін до установчих документів, пов’язаних зі зміною учасників та статутного капіталу, шляхом внесення відповідних змін до записів Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

 

 

 

 

 

 


Панчишина Світлана Станіславівна

Кіровоградський міський нотаріальний округ
notar.svitlana683@gmail.com
(0522) 22-29-51
(0522) 32-04-35
(050) 52-69-744
Графік роботи:
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
8:00 - 15:00 9:00 - 17:00
без перерви
місто Кропивницький (Кіровоград),
вул. Дворцова,
буд. 71/40, кв. 8